Jedan dan u Sarajevu, Neimenovani fragment #1 – simbolika Vidovdana u DKSG

Manifestacija pod nazivom „Vid/e/ovdan: Mit u fragmentima“ održaće se u sredu, 28. juna od 20 časova u Maloj sali Doma kulture Studentski grad.

Priča o simbolici Vidovdana na ovim prostorima postala je deo kako naučnog, tako i mitskog narativa i različitih teorija zavera. Boj na Kosovu, Sarajevski atentat, potpisivanje Versajskog ugovora, Vidovdanski ustav, proslava 600 godina Kosovske bitke na Gazimestanu – svi ovi događaji dogodili su se na Vidovdan i našli u igranim, dokumentarnim, animiranim filmovima, televizijskim emisijama, popularnoj kulturi, amaterskim Jutjub radovima.

Akademski filmski centar DKSG na Vidovdan 2017. prikazuje filmove:

JEDAN DAN U SARAJEVU (režija: Jasmila Žbanić, 2014), dokumentarni, 60′

NEIMENOVANI FRAGMENT#1 (r: Doplgenger artist duo, 2012), eksperimentalni, 6′ 50“

JEDAN DAN U SARAJEVU
Uzroci i posljedice atentata koji se desio prije sto godina u Sarajevu i dalje odjekuju širom Evrope. 28 juna 1914. Gavrilo Princip je upucao austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda. Atentat koji je poslužio kao uzrok za Prvi svjetski rat označio je i početak 20. vijeka. Sto godina kasnije, Sarajevo odaje priznanje tom danu. Ljudi različito interpretiraju i reaguju na taj događaj. Film govori o različitim aspektima događaja koji su se desili tog dana koristeći materijale koje su snimili stanovnici Sarajeva (mobilnim telefonima i kamerama), uporedo sa materijalima iz filmova posvećenih atentatu, od režisera iz Austrije, Bosne, Velike Britanije. Ovo je priča o posebnom danu, ali i o svakodnevnom životu u Sarajevu gdje se vjenčanja, sahrane, zvanične ceremonije i politički protesti dešavaju istovremeno. Kroz prizmu umjetničke interpretacije režiserke Jasmile Žbanić, ovaj film predstavlja zabavan dokument o ljudskoj prirodi i gradu u kojem je 20. vijek počeo i završio se. (Iz zvanične najave za film)

NEIMENOVANI FRAGMENT #1
Na Gazimestanu se 28. juna 1989. godine „dogodio narod”, a mi smo tome prisustvovali zahvaljujući direktnom televizijskom prenosu. Ovaj događaj, koji nagoveštava raspad Jugoslavije i krvoproliće u jugoslovenskom građanskom ratu, istorija pamti kroz sliku Slobodana Miloševića i poruke njegovog govora. Ono što će istorija izostaviti jeste kontrakadar popularnoj reprezentaciji i izraz naroda. Zvanično, prevashodno medijsko sećanje i dokument cenzurisalo je oba ova označitelja. Da li promenom označitelja i reprezentacije možemo da promenimo sećanje i istorijski tok? Neimenovani fragmenti #1 viviseciraju arhivski snimak kako bi uputili na ono nevidljivo i dekonstruisali sećanje. (Iz programa Oktobarskog salona)

Ulaz slobodan.


Ostavite svoj komentar na Twitter-u:

[rotatingtweets screen_name=’mojasrbija_rs’ include_rts = ‘1’ show_follow = ‘1’ links_in_new_window = ‘1’ tweet_count = ’10’]