HakatonStart up, Hakaton, Pitch… novi su pojmovi iz sveta tehnološkog preduzetništva koje sve češće čujemo. Sfera tehnologije pruža sve veće mogućnosti za lični i poslovni razvoj, a SEE ICT je mlada neprofitna organizacija iz Beograda koja intenzivno radi na tome da ova filozofija spoja biznisa i novih tehnologija zaživi i kod nas.

Tanja Tanacković projekt menadžerka SEE ICT-a uputila nas je malo više u svet start up-a. „Za nas se ključ razvoja Srbije nalazi u preduzetništvu zasnovanom na novim tehnologijama. Kroz brojne projekte koje spovodimo već godinama (Startap Akademija, Hakaton, Startit Fest, Startit.rs, Potkrovlje Hub…) pružamo znanja, veštine i omogućavamo prilike i kontakte za kreiranje inovativnih, održivih preduzetničkih poduhvata, naravno, sa ciljem da to postane globalni proizvod. Do sada je kroz naše programe prošlo vise od 7000 studenata, srednjoškolaca, IT profesionalaca, investitora, preduzetnika….“, navodi Tanja.

U maju ove godine, u beogradskom Mikser House-u održan je drugi po redu Social Change Hackathon -Hakaton za promene, čiji je cilj bio da poveže aktiviste i web profesionalce iz cele Srbije u zajedničkom poduhvatu kreiranja društveno korisnih aplikacija. Ideja je bila da se aktivistima predstavi IT kao koristan alat u rešavanja problema sa kojima se susreću u svom okruženju, sa ciljem podsticanja pozitivne promene u društvu.

Proces organizovanja Hakatona je sledeći. „Pre samog Hakatona aktivisti, dizajneri i programeri se prijavljuju za dogadjaj, pa se zatim prave timovi. Na uvodnoj radionici, desetak dana pre samog događaja, timovi se upoznaju i planiraju rad na aplikaciji. Tokom samog dogadjaja svi članovi tima sve vreme rade na tome da aplikacija bude funkcionalna, u najboljem slučaju da u potpunosti radi. U velikom broju slučajeva, timovi su završavali sve što su počlinjali u 48 sati, a takve aplikacije su i najviše korišćene i posle događaja“, objašnjava Tanja.

Ovaj inovativni koncept naišao je na prilično pozitivne reakcije učesnika, tako da je u planu organizovanje i narednog, trećeg po redu Hakatona. „Svi učesnici su više nego zadovoljni. Imaju priliku da prave dobre stvari, da doprinesu društvu idejama i znanjem, a da se pri tome dobro zabave“, navodi Tanja.

Što se ostalih projekata SEE ICT-a tiče, u toku je planiranje Startit Fest-a, koji će biti održan u Domu omladine sledećeg maja, kao i organizovanje treće generacije Startap Akademije ovog oktobra.
„Čak osam startapova koji su diplomirali na Akademiji su dosada primili investicije, što nam samo daje potvrdu da radimo kvalitetno. Potkrovlje Hub je već postalo mesto na kome se okupljaju mladi preduzetnici i oni koji žele to da postanu. Sve kancelarije su trenutno popunjene, ali planiramo nove programe kako bismo što veći broj ljudi uključili u rad Potkrovlja. Cilj ovog zajedničkog prostora je da se pod jednim krovom pronađe znanje za razvijanje ideja koje na globalnom nivou mogu da donesu zaradu“, zaključuje Tanja.

Hakaton je događaj koji okuplja IT profesionalce koji, okupljeni na jednom mestu, u ograničenom vremenskom period, intenzivno rade na izradi nekog softverskog rešenja. Ideja je da učesnici koji rade u timovima budu fokusirani na sam proces rada, isključeni od spoljnih uticaja i da za vreme koje im otkucava, uspeju da postignu maksimum posla. Prvi Hakaton u Srbiji održan je 2011. godine u organizaciji softverske kuće Nordeus, kada su učesnici imali zadatak da tokom 24 sata naprave igricu.

Start up je američki pojam za biznis ideju koja se može pretvoriti u kompaniju koja teži brzom rastu i obično globalnom tržištu. Pojam start up se obično najčešće vezuje za preduzetništvo u sferi tehnologije, jer tehnološki projekti, po svojoj prirodi, imaju najveći potencijal za rast.