Zenit

Program festivala „Umetnost i ljudska prava”

Drugi po redu FESTIVAL UMETNOST I LJUDSKA PRAVA – UMETNOST U AKCIJI, od 24. do 27. februara 2022. godine

DAH Teatar realizuje drugi po redu festival „Umetnost i ljudska prava” u Srbiji. Festival počinje 24. i traje do 27. februara, a zamišljen je kao platforma za pokretanje i predstavljanje ideja i koncepata koje u prvi plan stavljaju i povezuju umetnost i ljudska prava, zalažu se za poštovanje ljudskih prava, prava svih živih bića, kao i razvoj te ideje u Srbiji.
Ovogodišnje izdanje ima podnaslov „Umetnost u akciji” sa ciljem da podstakne i osnaži građane/ke da preuzmu aktivnu ulogu u promenama u svojim zajednicama, da se umetnici i branitelji ljudskih prava povežu između sebe, ali i sa širom zajednicom. Festival uključuje pojedince i organizacije koji rade na međunarodnoj sceni i u našoj zemlji, komunicira sa građanima/kama, oživljava zajednice i povezuje različitosti.

Na programu su: radionice, instalacije, predstave, koncerti, razgovori, konferencija Umetnost i kultura u afirmisanju ljudskih prava”, filmska premijera i promocije knjige.

U skladu sa ovogodišnjom temom „Umetnost u akciji”, drugo izdanje festivala „Umetnost i ljudska prava” započinje aktivno, radionicom „Prekidanje tišine” gošće iz Španije Amarante Osorio, 24, 25. i 26. februara, od 10 do 14č, u UK Parobrodu.

„Prekidanje tišine” je dramska radionica-laboratorija u kojoj će učesnici i učesnice imati priliku da kroz pokret, pisanje i razgovor izraze ono o čemu se inače ćuti, da preispitaju rodne uloge i upoznaju se sa nekim feminističkim perspektivama.

Autorski dokumentarni film grupe Škart „Duga resa” prikazivaće se u okviru Festivala u četvrtak, 24. februara, od 17 časova, u prostorijama UK Parobrod. 

Samo godinu dana starija od DAH teatra, grupa Škart je kolektiv koji kroz umetnost i aktivizam preispituje granične forme poezije, filma, arhitekture, grafičkog dizajna, performansa, muzike, i alternativne edukacije. Njihov dokumentarni film „Duga resa” dobio je nagradu publike za najbolji film na prošlogodišnjoj Slobodnoj zoni. Film prati domaćicu Milicu Savić Micu i njen izum koji je promenio kako njen, tako i živote mnogih oko nje… 

Zvanično će Festival biti otvoren instalacijom DAH Teatra „Ti moraš biti Zenitista” u galeriji N.EON, 24. februara, u 19 časova.

Instalacija TI MORAŠ BITI ZENITISTA promišlja nasleđe ovog autentičnog pokreta. Ukazuje na važnost kontinuiteta u umetničkoj tradiciji jedne zemlje i istražuje kakvi su danas, tačno sto godina od pokretanja časopisa „Zenit”, odjeci zenitističkih ideja kako u savremenoj umetnosti, tako i u savremenom društvu.

 

DAN 2

Drugi dan festivala nastavlja se u duhu aktivnog učešća i preispitivanja sopstvene uloge u društvu. U prostorijama UK Parobroda u petak, 25.02, okupljanje će biti od 14č, na dreg king radionici „Učenje po Zedu. Radionica u trajanju od pet sati koju drži Zed Zeldić Zed (dreg king karakter Zoe Gudović) tiče se dekonstrukcije identiteta kroz tehnike preoblačenja i zauzimanja prostora. Podrazumeva kraći edukativni deo o stvaralaštvu i umetničkim intervencijama dreg king performerki i duži praktični deo, participaciju polaznica radionice koje pronalaze svoj dreg karakter i na licu mesta ga oprobavaju.

Irski umetnički kolektiv Smašing Tajms (Smasching Times) dolazi iz Dablina sa insertom iz predstave „Ne karju leta”, to je monolog ispričan iz perspektive jevrejsko-irske građanke koja je ubijena u holokaustu. Nakon inserta biće i razgovor o predstavi i uopšte o značaju promovisanja ljudskih prava kroz umetnost.

INSTALACIJA Kardiofon – Moran Duvšani (Izrael), UK Parobrod, od 17 do 20 časova

Privatno slušanje melodije vašeg srca. Ovo participativno delo kombinuje medicinski uređaj i muzičku kutiju i prima jednog po jednog posetioca. To je put koji ima tri etape i počinje EKG testom, a završava slušanjem jedinstvene melodije koju je generisalo vaše vlastito srce.

Na festivalu je i prezentacija Asocijacije „Spektra”, koja se bavi zaštitom prava transrodnih, rodno varijantnih i interpolnih osoba.

Artpolis dolazi sa Kosova sa predstavom „Artemidine lovkinje” koja slavi večni, stvaralački ženski princip.

 

DAN 3

Umetnost, kroz svoje načine, predstavlja možda najdirektniji govor koji se zalaže za prava onih kojima su oduzeta. Tom moći umetnosti će se baviti i konferencija tokom festivala koja će predstaviti filmove i radove umetnica i umetnika iz celog sveta.

Umetnost i kultura u afirmisanju ljudskih prava

Učestvuju: Mašad Afšar (Iran, Velika Britanija), Frederik Lecont (Belgija), Maja Mitić (Srbija), Vera Obradović Ljubinković (Srbija), Narciso Tales (Brazil), Jovan Ulićević (Crna Gora). Moderira: Dijana Mitrović Longinović

Nakon konferencije na Kolarcu biće premijerno prikazan dokumentarni film o projektu „Drveće pleše”; film o predstavi nastao je tokom realizacije projekta i proba predstave. 

Projekat „Drveće pleše“ istražuje pitanje šta umetnici mogu da urade kao odgovor na jednu od najvećih kriza sa kojom se suočavamo krizom opstanka zdrave životne sredine čiji su direktni simptomi klimatske promene u velikoj meri izazvane i nekontrolisanom sečom drveća.

Dan se završava koncertom grupe Angsters, koji kroz svoju muziku preispituju termin privatnosti i prava na istu.

 

DAN 4

Promocija knjige Jelene Šantić u Kokodilu „Život bez kompromisa za umetnost i mir Jelena Šantić: eseji, zapisi, komentari”

Pet friendly politike grada – ljudska prava ili prava životinja

Ne da(vi)mo Beograd – Grupa za dobrobit životinja – Lola Joksimović

Pokret Ne da(vi)mo Beograd želi da omogući kvalitetan suživot za kućne ljubimce, vlasnike i one koji nisu vlasnici kućnih ljubimaca. U okviru pokreta deluje i Grupa za dobrobit životinja koja se bavi unapređivanjem politika i propisa u oblasti dobrobiti životinja, kao i obrazovanjem i vaspitanjem o dobrobiti životinja koje doprinosi društvu koje veruje u odgovornost, saosećajni odnos prema životinjama i ljudima i koje brine o potrebama drugih.

U Narodnom pozorištu u Beogradu, u 20 časova, igraće se predstava Amarante Osorio. „Ono što nisam izgovorila” je višedisciplinarno izvođenje koje se bavi nasiljem i problemima rodne pripadnosti s kojim se žene suočavaju od rođenja i koji su u vezi sa njihovim telom, obrazovanjem, seksualnim zlostavljanjem, nesigurnošću i društvenom obavezom da bude lepe, tihe, nasmejane, produktivne i savršene.

Festival se završava koncertom grupe Pretty Loud, koji je prvi romski ženski hip-hop bend. Kroz svoje tekstove šalju jasne poruke o važnosti obrazovanja, pravu na sopstveni izbor, samostalnosti i poručuju da rani brakovi nisu romska tradicija. One govore o svojim svakodnevnim izazovima i nadama, diskriminaciji, ali pričaju i o ljubavi i ravnopravnosti.

Učesnici festivala dolaze iz Španije, Izraela, Crne Gore, Kosova, Irske i Srbije, a onlajn će se pridružiti i predstaviti svoj rad umetnici iz Irana, Belgije i Brazila.

Program će se održavati uživo na nekoliko lokacija u Beogradu: UK Parobrod, galerija N.EON, Dorćol Platz, Mestašce, Zadužbina Ilije M. Kolarca, KROKODIL i Narodno pozorište u Beogradu uz pridržavanje svih zdravstvenih mera i dozvoljenog broja posetilaca.

Svi programi su besplatni, osim predstave španske umetnice Amarante Osorio u Narodnom pozorištu u Beogradu i premijere filma „Drveće pleše” na Kolarcu.

Program festivala naći ćete OVDE, a informacije o samo Festivalu OVDE.

Festival je podržan od strane Međunarodnog fonda za pomoć nemačkog saveznog ministarstva inostranih poslova Gete-Instituta, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, ambasade Izraela, internacionalne mreže ITAC – Climate Impact, Austrijskog saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove.