Ovog novembra zagrebački filmovi i predavanja u DKSG

Akademski filmski centar (AFC) Doma kulture Studentski grad u Beogradu organizuje program pod nazivom Akademski filmski Zagreb. Svake srede u novembru održaće se po jedan filmski program zagrebačkih produkcijskih kuća bliskih AFC-u (kratki, animirani, eksperimentalni, studentski, kinoklubaški filmovi), a tokom sedmice i jedno javno predavanje ili masterklas zagrebačkih proučavalaca filma, televizijskih serija, animacije, kao i pokretnih slika svih vrsta.

PROGRAM:

Sreda, 1. novembar, 20.00, Mala sala

FILMOVI IVANA RAMLjAKA

Ivan Ramlјak rođen je 1974. u Zagrebu. U profesionalnom životu je dosad pokrenuo po jedan studentski radio, kulturni klub i filmski festival, organizirao mnoštvo koncerata i filmskih projekcija, snimio desetak filmova i napisao par stotina filmskih kritika. Radio je i kao novinar i urednik za mnoge štampane medije. Trenutno kurira Kratki utorak u kinu Tuškanac u Zagrebu, radi na nekoliko novih filmova, studira MA dokumentarne režije na ADU u Zagrebu i piše za onoga ko je spreman da mu plati.

Sreda, 8. novembar, 20.00, Mala sala

FILMOVI KINO KLUBA ZAGREB

Predstavlјa: Vedran Šuvar, predsednik Kino kluba Zagreb

Kino klub Zagreb je osnovan 1928. godine kao Kino sekcija Foto kluba Zagreb, što ga čini najstarijim amaterskim kinoklubom u jugoistočnoj Evropi. Za više od osamdeset godina postojanja, Kinoklub Zagreb postao je središte u kojem su svoje filmove pored mnogih zalјublјenika proizveli i mnogi budući filmski profesionalci. Kino klub je i danas mesto koje svojim radom privlači i pronalazi nove talente. Rad Kino kluba se sastoji u produkciji nezavisnih filmova, organizovanju raznih stručnih radionica i filmskih projekcija, koje su za sve članove kino kluba besplatne. Pored toga KKZ je osnivač međunarodnog One Take Film Festival, a učestvuje i u koordinaciji NISI MASA programa.

Sreda, 15. novembar, 19.30, Mala sala

STANOVANјE NA FILMU

Prezentacija i izbor filmova: Petra Belc

„Tata je rekao da ne valјa gubiti nadu, jednog dana naći ćemo Kolumbovo jaje. Pitala sam mamu što je to Kolumbovo jaje, ona je rekla da se tako zove rješenje za novi stan“, zapisala je u svoju bilјežnicu protagonistkinja kratkog filma „Moj stan“ (1963, r.: Zvonimir Berković), malena osnovnoškolka koja s roditelјima i bratom iz skučenog građanskog stana seli u moderan stan u novoizgrađenom zagrebačkom naselјu. Pravo na (besplatan) stan obitelј iz Berkovićeva filma ostvarila je zahvalјujući zakonski i pravno uređenoj instituciji stanarskog prava iz perioda od 1958. do 1974. godine, a film je prikazan u sklopu programa „Stanovanje na filmu“ koji je 2016. godine pokrenuo zagrebački kustoski kolektiv BLOK. Problem stanovanja na filmu BLOK je smjestio unutar šireg programa pod nazivom „Umjetnici za kvart“ u okviru kojega je otvorio prostor domaćim i stranim umjetnicima za multidisciplinarna istraživanja stanovanja na Trešnjevci, zagrebačkom kvartu odnosno radničkom naselјu koje u sebi objedinjuje „različite procese vezane uz stanovanje“. Prezentacija ovog zagrebačkog programa u beogradskom Domu kulture Studentski Grad sastoji se od izbora filmova prikazanih tijekom proteklih dviju godina. (Petra Belc)

Sreda, 22. novembar, 20.00, Mala sala

FILMOVI AKADEMIJE DRAMSKIH UMJETNOSTI U ZAGREBU

Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu svojom tradicijom i značajem zauzima posebno mesto u svom području u Hrvatskoj. Ona je najstarija hrvatska visoka škola koje se bavi dramskom pedagogijom i obuhvata gotovo sve aspekte pozorišne, izvedbene, filmske i medijske umetnosti na praktičnom, teorijskom i naučnom nivou. Unutar umetničke nastavne produkcije, koja je glavni oblik praktičnog umetničkog rada studenata, ADU svake akademske godine proizvede pedesetak pozorišnih i plesnih i više od sto filmskih i audio-vizualnih dela. U DKSG-u biće predstavljen samo mali deo izuzetne filmske produkcije ADU Zagreb.

Četvrtak, 23. novembar, 19.00, UK Parobrod

SANјA KOVAČEVIĆ, „KVALITETNE TV-SERIJE“

Promocija knjige Kvalitetne TV-serije Sanje Kovačević.

Učestvuju: Sanja Kovačević, Dimitrije Vojnov i Ivan Velisavlјević

„Kvalitetne TV serije: milenijsko doba ekrana“ prva je knjiga o televizijskim serijama na području bivše Jugoslavije, a daje sistematski uvid u fenomen dramskih serija koje su dosegle umetničke kriterijume filma, prestavši da budu puka zabava. Na primerima serija anglosaksonskog područja, naročito američkih s početka 21. veka (Tvin Piks, Sopranovi, Žica, Dedvud, Momci s Medisona, Čista Hemija / Breaking Bad), knjiga objašnjava osnovne pojmove TV industrije, širok spektar njenih produkcijskih i narativnih procesa, kao i najvažnije sociološke, psihlološke, ekonomske i etičke fenomene koji obeležavaju zapadnu kulturu 21. veka.

Petak, 24. novembar, 18.00

SANјA KOVAČEVIĆ, „KVALITETNE TV-SERIJE“, MASTERKLAS

Masterklas o dramaturgiji i produkciji kvalitetnih TV-serija iz ugla scenarističke teorije i prakse. Masterklas je namenjen pre svega studentima dramaturgije, ali je otvoren za sve zainteresovane.

Sanja Kovačević je diplomirala dramaturgiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu i sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Kao glavna scenaristkinja radila je na dramskoj seriji Dobre namjere, na brojnim humorističkim serijama, te kao kreativna producentkinja. Napisala je desetak otkuplјenih scenarija za dramske TV serijale i film. Scenario za dugometražni film The House je nagrađen nagradom Balkanskog filmskog fonda na festivalu u Solunu i nagradom Mediteranskog filmskog instituta. Po scenariju za kratkometražni film snimlјen je Kanal, deo omnibusa Zagrebačke priče (2009). Predavala je Produkcijski menadžment na Studijima za film, TV i nove medije u Zagrebu. Vodila je televizijske i filmske radionice scenarija (Akademija dramske umjetnosti, Vukovar film festival, CeKaPe), a radi i kao skript-doktorka. Autorka je nekoliko izvedenih radio drama, a filmske studije povremeno objavlјuje u Hrvatskom filmskom lјetopisu.

Sreda, 28. 11., 18.00, Mala sala

NIKICA GILIĆ, „POETIKA ZAGREBAČKE ŠKOLE CRTANOG FILMA“

Predavanje: Nikica Gilić, vanredni profesor, Odsjek za komparativnu književnost, Filozofski fakultet Zagreb

Nikica Gilić (Split, 1973) diplomirao je komparativnu književnost i anglistiku, a od 1998. radi na Odsjeku za komparativnu književnost. Magistrirao je 2003. temom “Filmološki aspekti naratologije”, a doktorirao 2005. temom “Filmska genologija i tipologija filmskog izlaganja”. Pisao je za Vijenac, Zarez (bio i urednik filmske rubrike), Hrvatski radio, Hrvatski filmski lјetopis, čiji je i glavni urednik. Član je uredništva međunarodnog internetskog časopisa Apparatus, Vijeća Animafesta, a osam godina bio je član Vijeća Hrvatskog društva filmskih kritičara. Bio je umjetnički savjetnik za dokumentarni film pri HAVC-u i član žirija više filmskih festivala i revija. Autor je knjiga Filmske vrste i rodovi (2007), Uvod u teoriju filmske priče (2007), Uvod u povijest hrvatskog igranog filma (2010), a uredio je Filmski leksikon (sa Brunom Kragićem, 2003), zatim 3-2-1, KRENI! Zbornik radova u povodu 70. rođendana Ante Peterlića (2006), 60 godina festivala igranoga filma u Puli i hrvatski film (sa Zlatkom Vidačkovićem, 2013) i Partisans in Yugoslavia. Literature, Film and Visual Culture (sa Mirandom Jakišom, 2015).

Program podržan od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Veleposlanstva Republike Hrvatske.


Ostavite svoj komentar na Twitter-u:

[rotatingtweets screen_name=’mojasrbija_rs’ include_rts = ‘1’ show_follow = ‘1’ links_in_new_window = ‘1’ tweet_count = ’10’]