Dečji oktobarski salon

55. Dečji oktobarski salon

Moj kućni ljubimac

Moj kućni ljubimac slogan je pod kojim će, tokom oktobra meseca 2020. godine, biti održan 55. Dečji oktobarski salon Muzeja primenjene umetnosti.

Muzej primenjene umetnosti je raspisao konkurs za 55. Dečji oktobarski salon u februaru mesecu ove kalendarske godine. Nismo ni slutili da će nas već narednog meseca, kao uostalom i čitav svet, zadesiti pandemija virusa KOVID-19. Tako se čitavo društvo našlo u teškoj zdravstvenoj krizi. Narednih meseci pratili smo i prolazili kroz okolnosti koje su same po sebi bile teške i psihički opterećujuće, i koje, nažalost, još uvek traju. Ali šta je ono što je moglo da nas razgali, opusti i da nam ulije optimizam proteklih meseci? To su naši kućni ljubimci.

Čini se, iz ove perspektive, da je tema koju smo ove godine zadali, na najbolji način, animirala veliki broj mališana i dece. U situaciji ograničenog kretanja, kada su izostajale mnoge redovne dečje, sportske ili porodične i društvene aktivnosti, naši mladi učesnici su se priklonili svojim kućnim ljubimcima. Oni su im bili i uteha i spas, ali i velika inspiracija da iskažu svoje kreativne potencijale. U trenucima kada smo pomišljali da ovu izložbu odložimo za neka bolja vremena, i pedagozi i roditelji zdušno su uticali na nas da ne donesemo takvu odluku. Uspeli smo da prevaziđemo i finansijske i tehničke probleme i napravimo izložbu s katalogom na koju smo ponosni.

Životinje deci prave društvo, one su naše veliko blago i zbog toga ih treba dobro paziti i čuvati. Kućni ljubimci su sastavni deo naše porodice, sa njima uglavnom provodimo svaki dan koji nam dolazi u susret, a život bez njih bi bio teško zamisliv. Zato svako dete koje ima sreću da poseduje kućnog ljubimca zna koliko je to vredno. Bilo da se radi o psu, mački, zecu, kornjači ili papagaju, kućni ljubimci zauzimaju posebno mesto u domu i u srcu svakog mališana. Takođe, brojni su primeri da status omiljenih ljubimaca imaju neobične životinjice poput golubova, slepih miševa, guštera, zmija… Svi oni imaju ulogu najboljih i najvernijih prijatelja deteta. Kada smo tužni, ali i kada smo srećni, naš kućni ljubimac je uvek blizu, uvek spreman da sa nama deli svu radost ovoga sveta i u potpunosti nam preda svoje čisto srce. Deca koja nisu u mogućnosti da imaju ovakvog drugara sklona su tome da ga izmisle. Zato treba podržati svaki detetov izbor, bilo da je reč o pravom ili o izmišljenom ljubimcu ili prijatelju.

Različita istraživanja su pokazala da odrastanje sa životinjama i briga o njima mogu decu da nauče značajnim životnim lekcijama. Uz životinje deca otkrivaju svet prirode i uče kako se životinje ponašaju u svojim staništima. U okruženju kućnih ljubimaca deca se uče odgovornosti i empatiji prema drugima. Uz kućne ljubimce deca uče i kako da izraze svoja osećanja. Sama činjenica da ljubimca treba pomaziti, nahraniti, prošetati ili odvesti veterinaru decu čini odgovornim i boljim mladim ljudima. Sve ukućane ljubimci okupljaju u zajedničkoj aktivnosti. Deljenje i igra sa kućnim ljubimcima decu uče poštovanju tuđih osećanja. Takođe, igrajući se sa životinjama, deca manje vremena provode uz elektronske uređaje. Ljubimci ih rasterećuju napetosti i stresa.

Kada je reč o bolesnoj deci, a posebno o deci sa posebnim potrebama, treba istaći da su mnoga istraživanja ukazala na veoma značajnu ulogu kućnih ljubimaca i životinja. Nesebična privrženost i čista ljubav ovih dragih bića blagotvorno utiču na zdravstveno stanje zdrave, a posebno bolesne dece.

Na ovogodišnji konkurs za 55. Dečji oktobarski salon prijavilo se 70 ustanova sa 766 radova. Selekcioni žiri u sastavu: Marija Labudović, dipl. dizajner i konzervator tekstila i Lea Zei, likovni pedagog, odabrale su 350 radova za izlaganje. Većina dvodimenzionalnih radova pristiglih na konkurs izvedena je slikarskim tehnikama (tempera, suvi pastel, ili kombinovane tehnike na papiru). Od motiva dominiraju psi, mačke, papagaji i konji. Među radovima o kućnim ljubimcima zaspupljeni su i zeke, kornjače, ribice, ptice, ali i vukovi, ježevi, tigrići, egzotične ribe i bube, kao i neodoljivi lenjivci. Svakako treba pomenuti vanserijske radove izvedene u Centru za umetnost i edukaciju Genal Art Space iz Beograda. Veštinom izrade kao i idejom, izdvaja se nagrađeni rad Igra konja, koji čini jedanaest skulptura konja (žica, gips, akril i patina). Posebno atraktivnu instalaciju-akvarijum (akril na veštačkom staklu, žica, svetlo) iz istog ateljea potpisalo je 36 dece, uzrasta od pet do trinaest godina.

Dečji oktobarski salon svake godine poseti nekoliko hiljada dece, od kojih nekoliko stotina učestvuje u radioničkim programima. Ova jesen će biti specifična, jer ćemo morati da ograničimo broj posetilaca na izložbi, kao i broj učesnika na radionicama, poštujući propisane mere zaštite od virusa KOVID-19. Iako će publike biti manje nego ranijih godina, potrudićemo se da ljubitelji ove popularne manifestacije ne budu uskraćeni za sve male radosti i kreativne izazove, zbog kojih ova manifestacija tako dugo i uspešno traje.