Sokobanja – vaša destinacija za opuštajući odmor
Različiti sadržaji, lekoviti izvori, čista sredina i netaknuta priroda privlače svake godine sve veći broj turista
Poslednjih pet godina Sokobanja ima konstantni rast turističkog prometa, a učešće inostranih turista u ukupno ostvarenom prometu u 2023. godini je porastao za 15-20%. Pored naših suseda iz Makedonije, Crne Gore, Bosne, Bugarske, veliki je broj turista i iz Rusije, Italije, Nemačke…U 2023. godini, u odnosu na 2022, ostvareno je čak 82% više inostranih dolazaka i 81% inostranih noćenja. U Sokobanji je u 2023. godini boravilo oko 200.000 turista, a ostvareno je preko 600.000 noćenja. U prvih pet meseci u ovoj godini, Sokobanja je ostvarila 12 odsto rasta u turističkom prometu merenjem broja ostvarenih noćenja u odnosu na prvih pet meseci u 2023. godini.
Pored izvanrednih prirodnih atrakcija kao što su planine Ozren, Rtanj, Bovansko i Vrmdžansko jezero, vodopad Ripaljka, Sesalačka pećina, izvor Moravice, Sokobanja nudi i različite kulturne, sportske i zabavne sadržaje koji pružaju intenzivan doživljaj i dobru zabavu.
Posetioce očekuje bogat kulturno-zabavni program, koji će se održati u okviru Banjskog zabavnog leta, od 20. juna do 1. septembra. Na Letnjoj pozornici „Vrelo” svakodnevno će se održavati raznovrsni sadržaji kao što su koncerti i muzički događaji, pozorišne predstave i monodrame u izvođenju pozorišnih grupa iz cele Srbije, gostovanja kulturno-umetničkih društava, letnji bioskop, različite izložbe, književne večeri, nastupi žonglera, akrobata, različitih plesnih grupa i zabavljača.
Sokobanja obiluje vodenim atrakcijama koje nude osveženje, zabavu i dobar provod u vrelim letnjim danima. Akva park „Podina” nudi spoj porodičnog opuštanja i zabave uz mnoštvo primamljivih vodenih sadržaja na samo 1,5km od centra grada. Posetioci željni uzbuđenja mogu doživeti nezaboravno adrenalinsko iskustvo spuštajući se niz tobogane, a za najmlađe tu je bazen sa brojnim rekvizitima za igru. Pored Akva parka, turisti mogu uživati i na nekoj od brojnih plaža na reci Moravici i Bovanskom jezeru.
Podmladite svoje telo i uživajte u blagotvornom dejstvu termomineralnih voda u Wellness centrima „Soko termi”, „Natali spa”, hotelu „Sunca” ili u Turskom kupatilu u kome je svojevremeno uživao i knjaz Miloš Obrenović.
Pored pomenutih vodenih atrakcija, turisti mogu uživati ili učestvovati i u nekoj od brojnih manifestacija, koje se održavaju tokom leta u Sokobanji.
Manifestacija „Sv Jovan Biljober”, svake godine od 2. do 7. jula, okuplja ljubitelje prirode, planinare i sakupljače lekovitog bilja koji se dobro zabavljaju i uživaju u druženju obilazeći najlepše predele Sokobanje. Kruna manifestacije je izbor najlepše okićene devojke lekovitim biljem i poljskim cvećem – „Princeze biljarice” uz Biljnu paradu i kviz o lekovitom bilju u centru grada.
Za sve ljubitelje tradicije i sladokusce tu je manifestacija „Zlatne ruke”, gde se umešne domaćice i zanatlije takmiče u pripremanju starih zaboravljenih jela i veštinama starih zanata. Za ljubitelje narodne muzike, tu je Međunarodni festival „Prva harmonika Srbije – Sokobanja”, kulturno-zabavna manifestacija, takmičarskog karaktera, koja postoji već više od pola veka. Pored nastupa harmonikaša posetioce očekuje bogat kulturno zabavni program koji obuhvata nastupe KUD-ova iz cele Srbije, poznatih orkestara i popularnih izvođača narodne muzike. Jedinstvena turističko-zabavna manifestacija „Maraton želja”, omogućava turistima dobru zabavu, rekreaciju i uživanje u prirodnim lepotama Sokobanje, a održava se prvog vikenda u septembru. Program manifestacije predviđa da učesnici obiđu lokalitete koji su u narodu vezani za ispunjenje želja i sakupe kupone čime stiču pravo na učešće u nagradnoj igri.
One koji žele da uživaju u prirodi, i provode vreme na čistom banjskom vazduhu, očekuju potpuno uređena i opremljena izletišta i šest plaža na reci Moravici.
Posetioci koji su u potrazi za avanturom i uzbuđenjem mogu se oprobati i u adrenalinskim sportovima kao što su paraglajding, jedrenje na Bovanskom jezeru, mountain climbing, mountain biking, kako bi se oslobodili „viška energije”.
Gastronomska ponuda ni ove godine ne zaostaje za ostalim uslugama. Novootvoreni i restorani sa dugom tradicijom međusobno se nadmeću raznolikom i kvalitetnom ponudom. Sokobanja je nadaleko poznata po specifičnim gastronomskim specijalitetima koji su karakteristični za ovo podneblje kao što su sokobanjski sir, jagnjetina i kravajčići.
Sokobanja je poznata po lekovitosti svojih termo-mineralnih izvora, čije se dejstvo upoređuje sa vodama poznate austrijske banje Bad Gaštajn. Od davnina su ljudi na ovim prostorima, i siromašni i bogati, i vladari i potčinjeni, tražili lek svojim tegobama i bolestima kupanjem u čudotvornoj sokobanjskoj vodi. Pored toga što leče, ovi izvori okrepljuju dušu i telo, podmlađuju, relaksiraju i opuštaju, doprinoseći očuvanju vitalnosti i dobrog raspoloženja.
Postoji šest termomineralnih izvora u Sokobanji čija voda pomaže u otklanjanju velikog broja različitih zdravstvenih tegoba. U centralnom banjskom kupatilu „Amam” postoje dva izvora: „Sv. Arhanđel” temperature 43°C i „Preobraženje” sa temperaturom između 43,8 i 53°C.
Indikacije: degenerativni reumatizam (artroza, spondiloza), ekstraartikularni reumatizam (fibroziti, mioziti), hronični inflamatorni reumatizam i postraumatska stanja i stanja posle povreda.
U okviru kupatila „Amam” nalazi se prirodni inhalatorijum čija isparenja sadrže gas radon pa se koristi u lečenju bolesti disajnih organa, kao što su: bronhijalna astma, akutni i hronični bronhitis, sinusitis, emfizem, bronhiektazije, respiratorna insuficijencija i učestale respiratorne infekcije i alergijske manifestacije.
U kupatilu „Banjica” postoje dva izvora: „Banjica I” sa temperaturom 27,8°C i „Banjica II” temperature 28,9°C.
Indikacije: neuralgije, radiokuliti, neuroze, psihoneuroze i stanja posle povrede perifernih nerava.
Izvor „Pijaca” je slaba zemno-alkalna hipoterma sa mirisom sumporvodonika temperature 32,4°C. Koristi se uglavnom za lečenje kožnih oboljenja.
Izvor „Zdravljak” je slaba zemno-alkalna radioaktivna akratopega temperature 14,5°C.
U Banji Jošanici postoji pet lekovitih termomineralnih izvora temperature između 18 i 22°C: sumporna voda, gvozdena I i II, stomačna i crvena voda.
Indikacije: oboljenja želuca i dvanaestopalačnog creva (čir), debelog creva i žuči, postoperativna stanja kod bolesti želuca, dvanaestopalačnog i debelog creva i žuči, hronične urinarne infekcije, upala bubrega, kamen i pesak u bubregu, dijabetes (šećerna bolest), kožne bolesti, ekcemi i hronični i inflamatorni reumatizam.
Lečenje u Banji Jošanici se upotpunjuje lekovitim blatom (peloidom).
Turistički vaučeri su postali jedan od ključnih faktora za podsticanje turizma u Srbiji. Prednost korišćenja turističkih vaučera je što se mogu iskoristiti za različite vrste smeštaja i usluga u destinacijama širom Srbije, što je posebno važno za manje turističke centre koji imaju veliki potencijal, a nisu dovoljno promovisani. Zbog toga je podrška Vlade Srbije kroz vaučere od vitalnog značaja za održiv razvoj turizma u ovim mestima. Korišćenje odmora uz vaučer pruža brojne benefite: putovanje na jednostavan način, uživanje u povoljnijim cenama, otkrivanje novih destinacija u Srbiji i podržavanje domaće privrede.
Sokobanja je neprikosnoveni lider kada je reč o turističkim vaučerima koje daje Vlada Republike Srbije. U proteklih nekoliko godina, od ukupnog broja izdatih vaučera, oko 35% je iskorišćeno u Sokobanji, što znači da je svaka treća osoba koja je iskoristila vaučer za odmor o državnom trošku to učinila ovde. Akcija dodele vaučera odigrala je važnu ulogu u promociji značaja kategorizacije i prijave u sistem E-turista, jer su ugostitelji shvatili da se isplati poslovati u skladu sa zakonom. Sokobanja danas ima preko 1.000 kategorizovanih ugostitelja koji su u sistemu vačera.
Pripadnici Z generacije su sve prisutniji u Sokobanji. Ono što ih privlači je bogat noćni zabavni život i koje će ove godine posebno obradovati organizacija rok-haus festivala Green Heart Fest-a, koji se odražava 19. i 20. jula.
U ovoj godini lokalna zajednica otpočeće realizaciju i okončati još nekoliko novih ključnih projekata u smislu stavljanja u funkciju turizma prirodnih potencijala za kojima je tražnja u svetu i kod nas najveća i to na održiv način. Pre svega novozaštićeno prirodno dobro, Sesalačka pećina biće uređena za obilaske. Ono što će biti posebno i jedinstveno u ovom delu Srbije je postavljanje i otvaranje vizitorskog centra Sasalačke pećine, koji će se sastojati iz tri funkcionalne celine: multimedijalne postavke, vodičko – animatorske službe i suvenirsko-tradicionalne prodajne postavke – etno-tržnice, sa proizvodima koji isključivo potiču iz sela Sesalca i dva susedna sela Milušinca i Bogdinca.
U samoj varoši koja je i vizuelno i duhom posebna atrakcija, a pod zaštitom je države, planira se produžetak i uređenje centralnog šetališta – pešačke zone. Ove godine takođe, počinju pripremne aktivnosti na dugoročnom projektu konzervacije i revitalizacije srednjovekovnog utvrđenja Sokograd, najmističnije i najpopularnije tvrđave jugoistočne Srbije. U planu je, u drugom delu godine i realizacija panoramskog puta sa dva vidikovca na planinama Ozren i Devica, u dužini od 9 kilometara koji će prolaziti kroz čak dva parka – predela izuzetnih prirodnih odlika, – Ozrenske livade i Lepterija – Sokograd i izgradnja eko-edukativnog centra.
U pripremi su i aktivnosti na realizaciji dva ključna projekta koji će prirodu i kulturno-istorijsko nasleđe približiti posetiocima, a to je postavljanje „čeličnog puta” Via ferrata u klisuri Moravice i izgradnja visećeg mosta u podnožju Sokograda, kao i uređenje priobalja na Bovanskom jezeru sa pratećim sadržajima. U 2024. godini nisu zaboravljeni ni najmlađi, s obzirom da su glavni turisti u Sokobanji porodice sa decom i zaljubljenici u aktivni odmor. Dva najlepša sokobanjska parka, dobila su i dve potpuno nove i moderne atrakcije: u centralnom parku – dečji park „Sokolići” opremljen je najmodernijim vrstama dečjih zabavnih sprava i mobilijarom za najmlađe turiste, a za one nešto zrelije i sve ostale u dobroj kondiciji postavljena je nova eko-teretana u parku Banjica.
Mnogo toga je još novoga u ponudi Sokobanje u 2024. godini. Namera je lokalnih donosilaca odluka i Turističke organizacije Sokobanja da jedinstvena prirodna blaga iz sredine u kojoj sokobanjci žive, lepo „upakovana” ponude i turistima, a naravno sve u cilju zdravog života, ravnomernog lokalnog ekonomskog razvoja, tj. održivog razvoja „zelenog” turizma, kako se to popularno danas kaže. Ali neka ponešto ostane i iznenađenje, posebno za veliki broj turista koji se iz godine u godinu verno vraćaju Sokobanji, svojoj omiljenoj turističkoj destinaciji.
Za ponudu smeštaja u Sokobanji kliknite OVDE.