Predstava „Kako je ozdravio Cvrčak”
U Malom pozorištu „Duško Radović” u petak, 24. maja, u 20 sati, premijerno će biti izvedena predstava za decu po motivima romana Tona Telehena u režiji Nikole Zavišića – „Kako je ozdravio Cvrčak”. Prva repriza biće u subotu 25. maja, u 17 sati…
„Kako je ozdravio Cvrčak” je savremena basna pretočena u muzičku predstavu koja na inspirativan i prikladan način obrađuje temu potištenosti, klonuća i praznine duha kod dece i mladih. Predstava je namenjena mlađoj školskoj publici, ali oštrouman i domišljat jezik i živa muzička pratnja uz duhovitu glumačaku igru čine ovu predstavu adekvatnom za celu porodicu. U svetu koji okružuje Cvrčka mnogo je pesme, smeha, razumevanja i šale, ali iznenada, neočekivano, u njegovu glavu uskače „sumorno osećanje” kog ne može da se oslobodi, čak ni uz pomoć prijatelja i raznih prijateljskih saveta. Jedino što će na kraju pomoći Cvrčku da otera brige i sumornost je svest o tome da je on taj koji može da kontroliše svoje misli i emocije, te da samo on može da ih spreči. Ova priča potekla je iz pera vrsnog pisca za decu i lekara Tona Telehena, sa ciljem da osnaži decu i mlade, kao i njihove najbliže, da otvoreno razgovaraju o mentalnom zdravlju i stanju ničim izazvane tuge i očaja koje može da zadesi svačiju dušu. Kroz mnogo pesme i šala, Cvrčak traži lek i daje pozitivan primer kako pobediti „sumorno” osećanje – nevidljivog, ali opasnog neprijatelja.
Mila Mašović-Nikolić, dramaturškinja pozorišta
„Holandski dečiji pisac Ton Telehen je na našim prostorima već dve decenije prisutan autor nestvarno duhovitih, inteligentnih i nežnih priča o životinjama. Te životinje žive u njegovoj izmišljenoj Šumi i svoje živote ispunjavaju zabavnim, britkim, mudrim, dubokomislenim razgovorima. One razgovaraju na jednostavan i direktan način o važnim temama i dilemama koje ih zanimaju i muče, te na taj način upoznaju mladu čitalačku publiku sa pojmovima i stanjima duše o kojima se ne govori često. Upravo nam priče Tona Telehena na najbolji način potvrđuju da i sasvim mlada publika, kako čitalačka tako i pozorišna, veoma lako može da se zamisli nad temama koje su naizgled komplikovane.
U mini-romanu ‘Kako je ozdravio cvrčak’ priče su povezane intenzivnim tokom radnje koja se deli na nekoliko glavnih aktera (Cvrčak i njegova priča o sumornom osećanju, Slon i njegova priča o neprestanom penjanju na drveće, padanju sa njega i ponovnom podizanju, Medvedu i njegovim doživljajima vezanim za degustaciju raznih šumskih torti itd.). Takođe, postoji protok vremena (za razliku od ostalih Telehenovih knjiga kod nas dostupnih, gde nema vremenskog toka, sve se dešava bilo kada). Ovde, u romanu kojim smo se bavili, radnja se odvija paralelno sa promenom godišnjih doba u Šumi (od jednog jutra početkom leta sve do jedne zimske večeri), počev od prvih simptoma tog neočekivanog stanja koje je zaposelo glavnog junaka – Cvrčka; pa do potpunog oslobađanja od invazivnog ‘sumornog’ osećanja.
Tema romana i naše predstave jeste – ‘sumorno osećanje’ koje se u dušu useli nepozvano, neočekivano i onda odande teško izlazi. Upravo to se desilo našem Cvrčku, pa zato on više ne može da peva, da pleše, da slavi rođendan; više nije u stanju da radi bilo šta veselo, što je za njega do tada bilo normalno. Zbog toga se pita tokom celog svog puta ka ozdravljenju – kako da ovo grozno osećanje izbaci iz svoje glave?!
Ovo ipak nije priča koja se na suvoparan ili nepristupačan način bavi pitanjem ozdravljenja duše, već se na Telehenov način – telehenovski, uzbudljivo, duhovito, tiho i polako ovoj temi približava, gotovo da se srodi sa njom, upoznaje nas sa ‘sumornim osećanjem’ suštinski, iznutra, a onda nas iz tog osećanja, zajedno sa Cvrčkom – vadi, pokazuje nam put kako da se njega oslobodimo, ohrabruje nas.
Rešenje je da se o tome za početak razgovara, da se verbalizuje, uz pomoć najbližih prijatelja, poverenja u njihovo mišljenje i savet, njihovog požrtvovanja i uzajamne ljubavi.
Nikola Zavišić, reditelj
Foto: Belkisa Abdulović