Poštovani g. Memiću,
Obraćamo Vam se novim pismom koje dajemo na uvid javnosti, imajući u vidu da do sada nismo dobili odgovor na nekoliko naših dopisa upućenih u vezi sa vaučerima za odmor u Srbiji.
U prethodnom pismu, koje smo poslali u januaru, objasnili smo Vam koliko su ugostitelji i građani zainteresovani za pokretanje ovogodišnje podele vaučera za odmor u Srbiji i pozvali smo Vas da odmah pokrenete navedenu akciju. Nažalost, Vi akciju pokrećete tek sada, sredinom aprila, čime ste je u velikoj meri obesmislili. Prve rezervacije smeštaja će moći da se vrše tek za početak juna, a time ste uskratili pomoć ugostiteljima onda kada im je pomoć najpotrebnija – tokom prve polovine godine. Tokom letnjih meseci smeštajni kapaciteti su većinski popunjeni i bez vaučera.
Podsećamo Vas, g. Memiću, da je akcija podele vaučera pokrenuta radi podsticanja razvoja domaćeg turizma, kao subvencija ugostiteljima da mogu da ulože sredstva i unaprede svoje smeštajne kapacitete. Pomoć koju u vidu donacije za svoj odmor dobijaju građani je dodatni benefit ove akcije. Vaša je nadležnost da vodite računa o sektoru domaćeg turizma i o ljudima zaposlenim u tom sektoru i da se trudite da za njih ostvarite što bolje uslove za poslovanje.
Kvota od 30.000 vaučera koju ste najavili je nedovoljna da zadovolji potrebe ugostitelja i građana Srbije. Time ćete opet naneti više štete ugostiteljima nego koristi, jer će biti prinuđeni da daju više od 200.000 rezervacija, a nakon završetka akcije moraće ponovo da kontaktiraju sve potencijalne goste i da brišu rezervacije onih koji nisu uspeli da predaju formulare. Ako tom prilikom ostavite nedoumicu da li će biti dodatnih vaučera, ugostitelji će biti prinuđeni da čuvaju rezervacije i onim građanima koji u prvoj turi nisu dobili vaučer, pa će na kraju mnogi smeštajni kapaciteti bespotrebno ostati prazni i u najtraženijim periodima. To se upravo dogodilo prošle godine, zahvaljujući oprečnim informacijama iz Vlade Srbije, zbog čega su naši ugostitelji sa malim smeštajnim kapacitetima, pretrpeli značajnu štetu.
Takođe, apelujemo na Vas da ne sprovodite akciju tokom Vaskrsa, kako ste najavili. To je period kada se poštuju verski običaji, kada se porodice okupljaju i kada naši građani imaju praznične planove. Uz to, u tom periodu pošte u Srbiji ne rade, osim jedne pošte u Beogradu, pa bi Beograđani opet bili privilegovani u odnosu na građane u unutrašnosti Srbije, kao što je bio slučaj prethodne godine.
Ovom prilikom još jednom naglašavamo da vaučeri za odmor u Srbiji predstavljaju jednu od najisplativijih i najpopularnijih subvencija u našoj zemlji. Gotovo sav novac usmeren u ovu akciju ostaje u Srbiji i veoma brzo se putem PDV-a, poreza i doprinosa vraća u državni budžet, dok istovremeno, veliki broj građana dobija podsticaj da deo svog odmora provede u svojoj zemlji.
Ova akcija je jasan pokazatelj koliko su isplative subvencije domaćoj privredi, našim preduzetnicima i građanima, pa samim tim, poslednja investicija na kojoj treba štedeti jeste ova subvencija.
U najboljoj nameri i za dobrobit, kako ugostitelja tako i naših građana, pozivamo Vas da prihvatite sledeće predloge:
• da se umesto najavljenih 30.000 vaučera odmah odobri kvota od najmanje 250.000 vaučera;
• da se produži važnost vaučera i da se kraj akcije pomeri sa 20. novembra na 20. decembar, kako bi se makar u maloj meri nadoknadila šteta nastala zakasnelim puštanjem vaučera u opticaj;
• da se izvrši digitalizacija procesa dodele vaučera, da se uvede mogućnost dobijanja vaučera u digitalnom obliku, putem mejla ili sms poruke, i da se za sve građane koji se odluče za elektronski vaučer smanji minimalni period predaje formulara pre rezervacije sa 30 na 15 dana;
• da se izradi aplikacija kojom će ugostitelji očitavati digitalni kod sa mobilnih telefona gostiju, čime će se izbeći bespotrebno ručno popunjavanje formulara od strane ugostitelja i slanje poštom Ministarstvu, kao i ručna obrada istih vaučera u Ministarstvu;
• da se navedena aplikacija direktno poveže sa platnim prometom, te da se odmah po očitavanju podataka o realizovanom vaučeru i verifikacije u Ministarstvu novac za verifikovani vaučer prebaci na račun ugostitelja. Verujemo da taj kompletan proces može da se obavi za najviše nekoliko minuta.
Digitalizacijom procesa izdavanja vaučera, osim pogodnosti za ugostitelje, doprinelo bi se boljoj kontroli korišćenja vaučera, izbeglo bi se slanje više stotina hiljada vaučera korisnicima, zatim slanje tih istih vaučera ministarstvu i na kraju, ne bi bilo ručnog unošenja podataka. Sve to bi dovelo do višemilionskih ušteda.
Srbija ima veliki broj programerskih firmi koje bi vrlo brzo mogle da izrade takvu aplikaciju za iznos manji od jednogodišnje uštede.
Nadamo se da ćete u skladu sa svojim nadležnostima podržati naše predloge, a time i dalji razvoj domaćeg turizma u Srbiji.
Srdačno,
U Beogradu,
11. april 2025. godine
Milan Ristić,
predsednik Udruženja „Moja Srbija“