Otvaranje foto-dokumentarne izložbe „Golub Dobrašinović – Istoričar književnosti, kustos, naučni radnik” (1925–2008) u petak, 28. februara, u 13 časova, u Muzeju Vuka i Dositeja
Dan Muzeja Vuka i Dositeja ove godine biće obeležen 28. februara, u 13 časova, otvaranjem foto-dokumentarne izložbe pod nazivom „Golub Dobrašinović – Istoričar književnosti, kustos, naučni radnik” (1925–2008). Izložba i istoimena publikacija autorke Eliane Gavrilović posvećene su stogodišnjici rođenja Goluba Dobrašinovića, istaknutog istoričara književnosti, naučnog radnika i kustosa Muzeja Vuka i Dositeja od 1954. do 1977. godine.
Dr Golub Dobrašinović je tokom svoje karijere stvorio obiman naučni opus koji predstavlja neprocenjiv izvor za sadašnje i buduće istraživače srpske istorije i književnosti. Kao kustos Muzeja Vuka i Dositeja, značajno je unapredio čuvanje i prezentaciju muzejske građe, posebno istražujući i objavljujući detalje koji pružaju novo razumevanje života i rada Vuka Karadžića. Svojim zalaganjem unapredio je rad Muzeja, postavljajući temelje za dalja istraživanja i promociju muzejske građe.
Dobrašinović je u više decenija svog rada objavio brojne stručne tekstove, publikacije i istoriografske radove. Njegova istraživanja su se uglavnom fokusirala na život i rad istaknutih srpskih književnika, ali i na šire istorijske kontekste u kojima su živeli. Zbog svog doprinosa nauci i kulturi, dobio je brojna priznanja, poput Vukove nagrade 1987. godine, Vukove povelje 2003. i Dositejeve nagrade 2006. godine.
Na izložbi će biti izloženi radovi Goluba Dobrašinovića, kao što su publikacije, stručni tekstovi, rukopisi, ali i lični predmeti i fotografije iz njegovog života, u vlasništvu porodice Todorović Dobrašinović. Postavka je dopunjena audio-kazivanjima Vere i Goluba Dobrašinovića snimanim tokom više gostovanja u emisijama Radio Beograda.
Izložba će biti otvorena do 31. maja 2025. godine, pružajući posetiocima priliku da se upoznaju sa radom i životom ovog značajnog naučnika i kustosa.
Foto: Narodni muzej Srbije