Oslobađanje fest – džez, rege, avangarda i performans

Peti Oslobađanje fest biće održan od 07. do 09. jula u Domu kulture Studentski grad i na Zabrežju kod Obrenovca.

Ovogodišnji festival biće otvoren masterklasom jednog od naših najboljih bubnjara Vladimira Kostadinovića (Mala sala DKSG, 13:00).

Vladimir Kostadinović svirao je sa mnogim značajnim džez muzičarima današnjice, a u DKSG dolazi iz Beča, da u okviru petog Oslobađanje festivala u saradnji sa AKF-om (Austrijski kulturni forum) održi džez masterklas za bubnjare. Master klas je besplatan i namenjen je za starije od 15 godina, uz obaveznu prijavu na oslobadjanje@gmail.com.

U Maloj sali Doma kulture biće postavljena izložba o Oslobađanju i “Travelerima”, dadaističko-zenitističkoj grupi osnovanoj 1922. koja je delovala u Zagrebu i čiji je član bio Miloš Somborski, potonji autor GUP Beograda (1950-1972) po kojem je građen Novi Beograd.

“Traveleri” su značajni po svojoj predstavi iz 1922. u kojoj su koristili džez i inspiracija su umetnicima za festival na Zabrežju kod Obrenovca, koji ima teme „džez, rege, avangarda i performans“ i cilj „pomirenje levih i desnih, istočnih i zapadnih, čoveka i prirode“ kroz umetnost i lično oslobađanje.

U nedelju uveče 09. jula na Letnjoj sceni DKSG biće održan koncert beogradskog sastava “Krilat i beo”, kao i koncert trija: Vladimir Kostadinović na bubnjevima, Miloš Čolović na basu (dobitnik prve novoosnovane nagrade Miša Blam, za najperspektivnijeg mladog muzičara Srbije) i Luka Ignjatović na saksofonu (profesor džez odseka FMU). Posebna poslastica večeri biće svirka na Perilo violini na kojoj će svirati violinistkinja Maša Ljotić. Radi se o violini iz sredine 19. veka, koja je pripadala osnivaču Obrenovačkog crkvenog hora Dragoljubu Vićentijeviću.

Strategija poštovanja prošlosti, njenog nasleđa i nadgradnja savremenih umetnika na obali Save u ideji pomirenja, bez naplate karata, od početka je ideja vodilja za Oslobađanje fest. Organizatori poručuju posetiocima da dođu, zaborave na podele i da se u danima festa prepuste umetnosti kroz lično oslobađanje uz brojne umetničke, istorijske i naučne programe.


Ostavite svoj komentar na Twitter-u:

[rotatingtweets screen_name=’mojasrbija_rs’ include_rts = ‘1’ show_follow = ‘1’ links_in_new_window = ‘1’ tweet_count = ’10’]